Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох

Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох
Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох

Видео: Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох

Видео: Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох
Видео: Картирование потока создания ценности. Бережливое производство. Управление изменениями 2024, Арваннэгдүгээр
Anonim

Шинэ FSES-ийн дагуу багш зөвхөн хичээлийн тойм үүсгэхээс гадна технологийн газрын зураг хэлбэрээр боловсруулах чадвартай байх ёстой. Энэхүү ойлголтыг үйлдвэрлэлийн технологийн салбараас авсан бөгөөд орчин үеийн арга зүйд ашиглах нь сургалтын үйл явцыг шинэчлэх, багшийн хичээлд бэлтгэх цагийг багасгах боломжийг олгодог.

Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох
Хичээлийн технологийн газрын зургийг хэрхэн бий болгох

Технологийн газрын зураг нь боловсролын үйл явцыг төлөвлөх боломжийг олгодог. Үүнийг бий болгоход багшийн даалгавар бол сургалтын үйл явцад үйл ажиллагааны арга хэлбэрийг харуулах явдал юм. Хичээлийн үе шат бүрийг блок схем дээр дүрсэлж, багш өөрийн үйл ажиллагаа болон сурагчдын төлөвлөсөн үйл ажиллагааны зураг төслийг боловсруулдаг. Бага ангид хичээлийн технологийн газрын зураг дээр тавигдах шаардлагыг доор харуулсан бөгөөд түүний бүтцийн тодорхойлолтыг өгөв.

Орчин үеийн хичээлийн санаанууд (өөрөөр хэлбэл хичээлийн шаардлага):

- хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхой бөгөөд тодорхой зааж өгсөн байх;

- гол зорилго нь тодорхой үр дүнд хүрэх явдал юм (бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа);

- сурагчид хичээл дээр ажиллах хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг;

- хичээлийн агуулга нь сурагчдын хувийн туршлагатай холбоотой;

- хичээл дээр асуудалтай нөхцөл байдал үүссэн;

- хичээлийн агуулга нь зорилго, зорилттой нийцэж байна: сургалтын материалын боломж бололцоог ашиглана, шаардлагатай бол нэмэлт материал;

- Хичээл дэх сурагчдын үйл ажиллагааны хоорондын уялдаа холбоог зорилго (төлөвлөсөн үр дүнд хүрэх);

- оюутнуудын бие даан ажиллах нөхцлийг бүрдүүлсэн;

- SanPin-ийн шаардлагыг харгалзан үздэг;

- ангид багш нь сурагчдын үнэлгээний үйл ажиллагаа, эргэцүүллийг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлдэг.

WPS бүтэц:

1. Багшийн хичээл дээр хүрэхийг хүсч буй зорилго (зөвхөн нэг зорилгыг зааж өгсөн бөгөөд үүнийг "хичээлийн зорилго" гэсэн ойлголттой андуурч болохгүй). Боломжтой бол хичээлийн асуудал (өөрөөр хэлбэл санаа), хичээлийн зорилтууд (зорилгод хүрэх арга замууд) тодорхойлогдоно. Төлөвлөсөн хичээлийн үр дүн (UUD хичээл дээр үүссэн) - тодорхойгүй хэлбэрээр үйл үг ашиглана (FGOS-г үзнэ үү). Боловсролын технологи, ашигласан аргууд (үүнд эрүүл мэндийг хамгаалах технологийг оруулсан болно). Ашигласан сургалтын хэрэгслүүд (цахим болон хэвлэмэл материал, сурах бичиг, сургалтын гарын авлага, үзүүлэн таниулах хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж).

2. Хичээлийн явц. Хоёр баганатай хүснэгтийг үүсгэсэн. Эхний баганыг "Багшийн үйл ажиллагаа" гэж нэрлэдэг (хичээлийн үе шат бүрт та "зохион байгуулах, бүтээх, унших, хувь нэмэр оруулах, туслах гэх мэт) гэх мэт үгсийг ашиглан багшийн үйлдлийг товч тайлбарлах хэрэгтэй. Хоёрдахь багана нь "Оюутны үйл ажиллагаа" (үүнийг "унших, дүн шинжилгээ хийх, таамаглал дэвшүүлэх, ерөнхийлөх, тохиролцох" гэх мэт үгсийг ашиглан тайлбарлаж болно). Хичээлийн үе шат бүрийн төгсгөлд багш нь сурагчдын хяналт, үнэлгээний үйл ажиллагааг заавал зохион байгуулдаг бөгөөд сурагчид боловсролын үйл ажиллагаа, үр дүнг өөрөө үнэлдэг.

Хичээлийн явц нь газрын зураг дээр тусгагдсан байх ёстой 4 үндсэн үе шатаас бүрдэнэ. Багш өөрийн санаа бодлоос хамааран үе шат бүрийг жижиг болгон хувааж болно. Оюутнуудын төлөвлөж буй хариултыг бус үйлдлийг дүрслэн харуулах шаардлагатай. Шууд яриаг дүрсэлсэн эргэлтээр орлуулах боломжгүй тохиолдолд л аль болох бага ашиглах хэрэгтэй.

1-р шат. Боловсролын асуудлын талаархи мэдэгдэл. Багш нь асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгож, оюутнуудын үйл ажиллагааг өөрсдөө (боломжтой бол) асуудлыг томъёолох байдлаар зохион байгуулдаг. Багштай хамт хүүхдүүд хичээлийн сэдвийг тодорхойлдог. Хүүхдүүдийн одоогийн мэдлэг, ур чадварыг шинэчлэн боловсруулж байгаа бөгөөд энэ нь томъёолсон асуудлыг шийдвэрлэхэд шаардлагатай болно.

2-р шат. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны зохион байгуулалт. Багш, оюутнууд хичээлийнхээ ажлыг төлөвлөж байна. Онцгой даалгаврыг гүйцэтгэх явцад шинэ мэдлэг олж авах, UUD үүсэх, өмнө боловсруулсан асуудлыг шийдвэрлэх гэх мэт.

3-р шат. Мэдлэгийн системд нэгтгэх, оруулах. Багш нь одоо байгаа мэдлэг, өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх тогтолцоонд шинэ мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх, нэгтгэх, хүлээн авахад чиглэсэн сурагчдын бие даасан үйл ажиллагааг зохион байгуулдаг.

4-р шат. Хичээл дэх боловсролын үйл ажиллагааны тусгал. Хичээлийн эхэнд тавьсан зорилгын төлөвлөсөн үр дүнтэй уялдаа холбоо. Төлөвлөсөн үр дүнд хүрэх оношлогоо. Анги доторх оюутнуудын (болон багш нарын) үйл ажиллагааг өөрөө үнэлэх. Хичээлийн эхэнд боловсруулсан асуудлыг (эсвэл сургалтын асуудлыг) шийдвэрлэх эцсийн үр дүн. Шинэ мэдлэг, ур чадварыг практик хэрэглээ.

Зөвлөмж болгож буй: